„Lidé bez talentu neexistují. Existují pouze lidé, kteří si svých darů dostatečně neváží a dostatečně je nerozvíjejí.“

„Jak „rozbalit“ dary a nadání
Trhá mi srdce, když vidím nadaného člověka, který chřadne v nějaké nudné práci nebo ho osud vyšachoval mezi nezaměstnané. Bohužel tito lidé často nemají víru. Nevěří, že by svým talentem mohli vydělávat peníze. Často ani nevěří, že vůbec nějaké nadání mají.


Bohem obdarovaní lidé milují určité činnosti a pro jednu nebo více mají vrozené dispozice. Avšak považují to za něco obyčejného, co nestojí za řeč. To je příklad mladíka, blázna do počítačů a internetového specialisty, jenž se mučí v učení na dlaždiče. To je příklad ženy, která má výborné organizační schopnosti a přitom uvadá nad nudným účetnictvím. Nerozvíjené talenty, promrhaná nadání – jak se to může stát?


Mnozí lidé jsou hluboce přesvědčeni o tom, že je téměř nemravné živit se tím, co mají rádi. Dostávat peníze za něco, co vysypou z rukávu. Řadě nadaných lidí by to připadalo jako klam, kouzelnický trik. V mysli se jim uhnízdil názor, že práce nutně musí být břemenem. Kdyby byla každodenní práce radostí a dokonce je bavila, pak by to nebyla žádná „opravdová“ práce a člověk by proto za ni neměl dostávat plat.


Je mi potěšením, když mohu takovým talentovaným lidem předat zkušenost, že mít za povolání to, co vykonáváme s lehkostí a s entuziasmem, je docela dobře možné. Že oblíbenou a povznášející činností může člověk nabýt více peněz než v odcizeném zaměstnání.


Možná si říkáte, že jen hromadím lichotivá slova, která stejně nejsou adresována vám. Snad se nepočítáte mezi nadané. Možná si myslíte, že múzičnost a talent jsou něčím mimořádným a provázejí jen ty, kteří dosahují vrcholu. Chyba! Vaše nadání je to, co vám jde a co vykonáváte s láskou.


Je možné, že mezi ně patříte i vy? Je možné, že se podceňujete? Možná jsou vaše nadání zatím nebroušenými hrubými diamanty, které vypadají jako nevzhledné střepy. Když se dobře vybrousí, každý uvidí, jak drahocenné je to, co děláte dobře a rádi. Vyneste svá nadání na světlo. Bruste je a leštěte, dokud se nezalesknou. Když budete chtít, můžete s jejich pomocí vydělat hodně peněz.


Jistě i ve vás dřímá nadání, jistě i vy máte pro něco žílu, která teprve čeká, až jí bude protékat život. Mnoho hvězd povstalo ze skrytých talentů, pro které ve všedních dnech nebylo žádné místo.
Podle následujícího návodu můžete odhalit své múzy a talenty. Neschovávejte je. Je jenom na vás, jestli vstoupí na nebesa jako vaše hvězdy. V každém případě vám prospěje, když si jich alespoň budete vědomi.“

 

Přidat svůj názor

 

18.07.2012 - 19:36 Kitty

Moc hezky napsáno, ale jsem přesvědčená, že lidé bez talentu existují, ať už z jakéhokoliv důvodu. Buď špatnou výchovou v dětství, nebo nedostatečnou podporou talentu už v dětství, či finančním nedostatkem na talent v dětství nebo nejhorším, ignorací rodičů talentu u dětí. Všimněte si, že jsem to dětství hodněkrát zopakovala. V dospělosti už se talent těžko/finančně "brousí z nevzhledného střepu do diamantu" a NIKDO vás nezaměstná nevyučeného v oboru jenom proto, že vás to baví. Mluvím z vlastní zkušenosti. Jsem mizerná kuchařka, neumím se dostatečně vyjádřit ani na papíře a ani verbálně. Průměrnou "tvrdě naučenou" schopností kreslit se neuživím a to platí i u hry na hudební nástroj. Zlato v hrdle taky nemám, takže na "prkna" se taky nedostanu ani s hereckým výkonem, který je také mizerný. Neumím ani vyšívat, nebo nedejbože šít! A to je jen zlomek toho, co by mě bavilo, ALE prostě nemám talent. Tenhle článek je spíše pro ty, kteří jsou talentovaní a vědí o tom. Pro ty, kteří svůj talent i studovali nebo měli sakra štěstí a našli si práci snů i bez školy/protekce?/, ti kteří nebyli zanedbaní v počátku, jen si zbytečně nevěří. I ten mladý "ajťak", co je v článku zmíněný, si nenajde práci "v oboru" pokud ji nebude studovat. A proč asi studoval "dlaždiče?", že by prospěch? Že by školu flákal díky počítači a tak se na IT školu nedostal? Mnoho důsledků vede člověka k tomu, aby se dřel v práci, která ho nebaví. A nekonec shrnutí: prospěch, finance, dětství. tohle všechno zničí talent.

reagovat
18.02.2020 - 15:43 PetRa

Napsáno krásně a já naopak souhlasím s tím, že talent má každý, dokonce věřím, že každý má jedinečný talent, kterým se může velmi snadno a s radostí uživit.
To, že u mnohých zůstane ukrytý pod "traumaty" dětství, je každého zodpovědnost.
Vnímám smysl pobytu na této planetě, právě v tom, tento "ukrytý" talent najít. Pro mne to znamenalo přijmout ZODPOVĚDNOST za svůj život - s tím, že to znamená mnoho.

reagovat
18.02.2020 - 15:45 PetRa

... a také najít a znovu hledat odvahu překročit svoji "Zónu Konfortru"

reagovat

 

Odkaz na oficiální stránky Eurona by Cerny.